Choinka jako symbol świąt – skąd ten zwyczaj?

6 listopada, 2022

Choinka jako symbol świąt

skąd ten zwyczaj?

Choinka jako symbol świąt

skąd ten zwyczaj?

Choinka w biurze

Choinka jako symbol świąt Bożego Narodzenia ma swoje korzenie w Europie i jest często wiązana z tradycją niemiecką. Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia tego zwyczaju, ale jedna z najpopularniejszych opowiada o tym, że choinka jako element dekoracyjny Bożego Narodzenia pojawiła się w średniowiecznych niemieckich miastach.

Niemiecka tradycja…

Pierwsze wzmianki o udekorowanych drzewach choinkowych pochodzą z XIV wieku. Przyjmuje się, że zwyczaj ten zaczął się od ozdabiania drzew iglastych w świąteczny sposób. W okresie Bożego Narodzenia w Niemczech ludzie ozdabiali drzewa iglaste gałązkami, jabłkami, orzechami i innymi ozdobami. W 16. wieku zaczęto dodawać również świece, które symbolizowały gwiazdy na niebie.

…która przywędrowała do Stanów Zjednoczonych

Tradycja ta została z czasem spopularyzowana przez niemieckich imigrantów w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku, zwłaszcza po opublikowaniu ilustrowanej książki pt. „The Christmas Tree” (1848) autorstwa Harriet Beecher Stowe. Książka ta zawierała opis, jak to niemieccy imigranci w Ameryce obchodzili święta Bożego Narodzenia, włączając w to dekorowanie choinki.

Najważniejszy świąteczny symbol

Od tego czasu zwyczaj dekorowania choinki stał się popularny na całym świecie i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia. Wybieranie, dekorowanie i wystawianie choinki w domu stały się integralną częścią obchodów świąt, a sama choinka symbolizuje nadzieję, radość i jedność rodzin w tym szczególnym okresie roku.

Katalog produktowy

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Zostaw dane firmy oraz maila, a my odeślemy pelną ofertę firmy Decorland.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Decorland Maciej Lipiński, Gliszcz 5, 86-014 Gliszcz, w celu udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych osobowych oraz ich edytowania.